an airplane travellinh 1001m above the ocean at 125km/h is todrop a box of suppl
ID: 1736087 • Letter: A
Question
an airplane travellinh 1001m above the ocean at 125km/h is todrop a box of supplies to shipwrecked victim below. a)how many seconds before being directly overhead should thebox be dropped? b)what is the horizontal distance between the plane and thevictims when the box is dropped? an airplane travellinh 1001m above the ocean at 125km/h is todrop a box of supplies to shipwrecked victim below. a)how many seconds before being directly overhead should thebox be dropped? b)what is the horizontal distance between the plane and thevictims when the box is dropped?Explanation / Answer
The height of the airplane above the ocean is H = 1001 m The speed of the airplane is u = 125 km/h = 125 * (1000/3600)m/s = 125 * (5/18) m/s = 34.72 m/s (a)Let the time before which the box should be dropped beforebeing directly overhead be t.Therefore,we get v = u + gt Here,u = 0 m/s,v = 34.72 m/s and g = 9.8 m/s2 or t = (v/g) = (34.72/9.8) = 3.5s b)The horizontal distance between the plane and the victimswhen the box is dropped is S = ut + (1/2)gt2 or S = 34.72 * 3.5 + (1/2) * 9.8 * (3.5)2 or S = 181.5 m or S = 181.5 mRelated Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.