A 4.2-g lead bullet moving at 275 m/s strikes a steel plateand stops. If all its
ID: 1736318 • Letter: A
Question
A 4.2-g lead bullet moving at 275 m/s strikes a steel plateand stops. If all its kinetic energy is converted to thermal energyand none leave the bullet, what is the temperature change? * What equation is used in this exactly?? Please helpand I will be sure to rate highly. A 4.2-g lead bullet moving at 275 m/s strikes a steel plateand stops. If all its kinetic energy is converted to thermal energyand none leave the bullet, what is the temperature change? * What equation is used in this exactly?? Please helpand I will be sure to rate highly.Explanation / Answer
Mass of bullet M = 4.2 g = 4.2 * 10 -3kg Change in kinetic energy K = ( 1/ 2) M v2 where v = speed = 275 m / s So, K = 158.8125 J This energy is used to increse the temp . So, heat taken m C dt = 198375 J from this Increse in temperature dt = 158.8125 J /( m C ) where C = Specific heat of steel = 500 J / kgo C So, dt = 0.3176 o C Change in kinetic energy K = ( 1/ 2) M v2 where v = speed = 275 m / s So, K = 158.8125 J This energy is used to increse the temp . So, heat taken m C dt = 198375 J from this Increse in temperature dt = 158.8125 J /( m C ) where C = Specific heat of steel = 500 J / kgo C So, dt = 0.3176 o CRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.