A block of mass 2.50 kg is pushed 2.80m along a frictionless horizontal table by
ID: 1738227 • Letter: A
Question
A block of mass 2.50 kg is pushed 2.80m along a frictionless horizontal table by a constant 14.0 N force directed 25.0° below thehorizontal. (a) Determine the work done by the appliedforce.1 J
(b) Determine the work done by the normal force exerted by thetable.
2 J
(c) Determine the work done by the force of gravity.
3 J
(d) Determine the work done by the net force on the block.
4 J (a) Determine the work done by the appliedforce.
1 J
(b) Determine the work done by the normal force exerted by thetable.
2 J
(c) Determine the work done by the force of gravity.
3 J
(d) Determine the work done by the net force on the block.
4 J
Explanation / Answer
Mass m = 2.5 kg Distance moved S = 2.8 m Applied force F = 14 N Angle = 25 o (a). the work done by the applied force W = F cos * S = 35.52 J (b). the work done by the normal force exerted by the table W' = 0 J Since normal force and displacement are perpendicular to eachother (c). the work done by the force of gravity W " = m g *S = 68.6 J (d). Net work = W + W ' + W " substitue values we get answerRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.