At t = 0, a particle moving in the xy plane with constantacceleration has a velo
ID: 1738545 • Letter: A
Question
At t = 0, a particle moving in the xy plane with constantacceleration has a velocity of Vi = (3.00i - 2.00j)m/s when it isat the origin. At t = 3.00s, the particle's velocity is v = (9.00i+ 7.00j)m/s. Find: a.) the acceleration of the particle b.) its coordinates at any time t. Please show all work for full points. At t = 0, a particle moving in the xy plane with constantacceleration has a velocity of Vi = (3.00i - 2.00j)m/s when it isat the origin. At t = 3.00s, the particle's velocity is v = (9.00i+ 7.00j)m/s. Find: a.) the acceleration of the particle b.) its coordinates at any time t. Please show all work for full points.Explanation / Answer
a. Acceleration a = (v - vi)/ t vi = initialvelocity = 3.00i - 2.00j m/s v = velocityat time t = 9.00i + 7.00j m/s t = time = 3 s a = { (9.00i + 7.00j) - (3.00i - 2.00 j)} /3 = (2.00i + 3.00j ) m/s2 b. Position at anyinstant t x = x0 + vi* t + (1/2) * a *t2 where x0 ispositionat t = 0 given x0 = 0.00i + 0.00j (origin) x = (0.00i + 0.00j) + ( 3.00i - 2.00 j) *t + (1/2) * ( 2.00i + 3.00 j) * t2 x = {( 3.00+ t) * t } i + { (1.50t - 2.00) * t}j m x = {( 3.00+ t) * t } i + { (1.50t - 2.00) * t}j mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.