At t = 0, a particle moving in the xy plane with constantacceleration has a velo
ID: 1739385 • Letter: A
Question
At t = 0, a particle moving in the xy plane with constantacceleration has a velocity of Vi = (3.00i - 2.00j)m/s when it isat the origin. At t = 3.00s, the particle's velocity is v = (9.00i+ 7.00j)m/s. Find: a.) the acceleration of the particle b.) its coordinates at any time t. Please show all work for full points. Will rate highly forgood answer At t = 0, a particle moving in the xy plane with constantacceleration has a velocity of Vi = (3.00i - 2.00j)m/s when it isat the origin. At t = 3.00s, the particle's velocity is v = (9.00i+ 7.00j)m/s. Find: a.) the acceleration of the particle b.) its coordinates at any time t. Please show all work for full points. Will rate highly forgood answerExplanation / Answer
a. Acceleration a = (Finalvelocity v - initialvelocity u) / time t a = {(9.00 i + 7.00 j) - (3.00 i- 2.00 j)} / (3.00 - 0) = (6.00i + 9.00 j) / 3.00 a = 2.00i + 3.00j m/s2 b. Position at any instantt is given by second equation of motion s = u* t + (1/2) * a *t2 s = (3.00 i - 2.00 j) *t + 0.5 * (2.00i + 3.00 j) * t2 s = { (3.00 + 1.00 * t) * t } i - {(2.00 - 1.50 * t) * t }j m s = { (3.00 + 1.00 * t) * t } i - {(2.00 - 1.50 * t) * t }j mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.