When a 4.80 kg object is hungvertically on a certain light spring that obeys Hoo
ID: 1738589 • Letter: W
Question
When a 4.80 kg object is hungvertically on a certain light spring that obeys Hooke's law, thespring stretches 2.50 cm. (a) If the 4.80 kgobject is removed, how far will the spring stretch if a 1.50 kgblock is hung on it?cm
(b) How much work must an external agent do to stretch the samespring 4.00 cm from its unstretched position?
J (a) If the 4.80 kgobject is removed, how far will the spring stretch if a 1.50 kgblock is hung on it?
cm
(b) How much work must an external agent do to stretch the samespring 4.00 cm from its unstretched position?
J
Explanation / Answer
mass m = 4.8 kg Streached length x = 2.5 cm = 0.025 m We know at equilibrium position , weight = restoringforce m g = k x from this spring constant k = m g / x = 1881.6 N / m (a). Mass M = 1.5 kg we know M g = k X from this streached length X = M g / k = 0.0078125 m = 0.78125 cm (b). work must an external agent do to stretch thesame spring 4.00 cm from its unstretched position is W = ( 1/ 2) k x ' 2 where x ' = 4 cm = 0.04 m So, W = 1.505 J where x ' = 4 cm = 0.04 m So, W = 1.505 JRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.