When a 4.40-kg object is hung vertically on a certain light spring that obeys Ho
ID: 2143283 • Letter: W
Question
When a 4.40-kg object is hung vertically on a certain light spring that obeys Hooke's law, the spring stretches 2.20 cm. (a) If the 4.40-kg object is removed, how far will the spring stretch if a 1.50-kg block is hung on it?1 cm
(b) How much work must an external agent do to stretch the same spring 4.00 cm from its unstretched position?
2 J (a) If the 4.40-kg object is removed, how far will the spring stretch if a 1.50-kg block is hung on it?
1 cm
(b) How much work must an external agent do to stretch the same spring 4.00 cm from its unstretched position?
2 J
Explanation / Answer
a)
F=mg =4.4*9.8 =43.12 N
K=F/x =43.12/0.022
K=1960 N/m
now
F=1.5*9.8 =14.7 N
X=F/K =14.7/1960
X=0.75 cm
b)
W=(1/2)KX^2=(1/2)*1960*0.04^2
W=1.568 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.