3. A 1,200 kg car traveling at 10 m/s hits a treeand is brought to rest in 0.10
ID: 1739014 • Letter: 3
Question
3. A 1,200 kg car traveling at 10 m/s hits a treeand is brought to rest in 0.10 seconds. What is the magnitude ofthe average force acting on the car to bring it to rest?: *
1.2× 102 N
1.2× 103 N
1.2× 104 N
1.2× 105 N
Please respond to the question above.
3. A 1,200 kg car traveling at 10 m/s hits a treeand is brought to rest in 0.10 seconds. What is the magnitude ofthe average force acting on the car to bring it to rest?: *
1.2× 102 N
1.2× 103 N
1.2× 104 N
1.2× 105 N
Please respond to the question above.
Explanation / Answer
acceleration a = (finalvelocity - initial velocity) /time = (0 - 10) /0.10 = - 100 m/s2- ve sign can be discarded as itindicatesdeacceleration.
Force F = mass* a = 1200 *100 = 1.2 *105 N Force F = mass* a = 1200 *100 = 1.2 *105 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.