7. A projectile is launched straight up in the airat a speed of 24 m/s. The para
ID: 1739053 • Letter: 7
Question
7. A projectile is launched straight up in the airat a speed of 24 m/s. The parachute fails and the projectile falls(free fall) back to earth. What is the total time the projectile isin flight?: *
4.9 s
3.2 s
8.6 s
9.7 s
Please respond to the question above.
7. A projectile is launched straight up in the airat a speed of 24 m/s. The parachute fails and the projectile falls(free fall) back to earth. What is the total time the projectile isin flight?: *
4.9 s
3.2 s
8.6 s
9.7 s
Please respond to the question above.
Explanation / Answer
set up the equations of motion: a=-9.8 v=-9.8*t+24 h=-4.9*t2+24t the projectile hits the ground when h=0: h=-4.9*t2+24t=0 t=4.90 seconds. so the answer is the first one.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.