A diverof mass m dropsfrom a board 6m above the water\'ssurface. Neglect air res
ID: 1739956 • Letter: A
Question
A diverof mass m dropsfrom a board 6m above the water'ssurface. Neglect air resistance. speed at 3m above waterssurface=7.67m/s speed as he hits thewater=10.8m/sSupposethe diver vaults off the springboard, leaving it with an initialspeed of 3.79 m/s upwards. Useenergy conservation to find his speed when he strikes thewater. speed at 3m above waterssurface=7.67m/s speed as he hits thewater=10.8m/s
Supposethe diver vaults off the springboard, leaving it with an initialspeed of 3.79 m/s upwards. Useenergy conservation to find his speed when he strikes thewater.
Explanation / Answer
According to the law of conservation of energy we have (PE+KE)at board=(PE+KE)at surface water mgh1+1/2*mv12=mgh2+1/2*mv22 9.8*6+3.792/2=9.8*0+v2/2 v=11.49m/s 9.8*6+3.792/2=9.8*0+v2/2 v=11.49m/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.