A tennis player receives a shot with the ball (0.0600 kg) travelinghorizontally
ID: 1740538 • Letter: A
Question
A tennis player receives a shot with the ball (0.0600 kg) travelinghorizontally at 56.0 m/s andreturns the shot with the ball traveling horizontallyat 42.0 m/s in the oppositedirection. (Assume the initial direction of the ball is in the-x direction.) (a) What is the impulse delivered to the ball by the racket?N·s Direction+x-x
(b) What work does the racket do on the ball?
J (a) What is the impulse delivered to the ball by the racket?
N·s Direction+x-x
(b) What work does the racket do on the ball?
J
Explanation / Answer
I=m(v-u)=0.06(42-(-56))=5.88Ns The work done=change in KE W=KE=1/2*m1v12-1/2*m2v22 W=1/2*0.06*562-1/2*0.06*422J Hence we get by it. W=1/2*0.06*562-1/2*0.06*422J Hence we get by it.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.