A tennis player receives a shot with the ball (0.0600 kg) travelinghorizontally
ID: 1765164 • Letter: A
Question
A tennis player receives a shot with the ball (0.0600 kg) travelinghorizontally at 54.0 m/s and returns theshot with the ball traveling horizontally at 38.0 m/s in the opposite direction. (Assume theinitial direction of the ball is in the -x direction.) (a) What is the impulse delivered to the ballby the racket?1 N·s2Direction+x-x
(b) What work does the racket do on the ball?
3 J (a) What is the impulse delivered to the ballby the racket?
1 N·s2Direction+x-x
(b) What work does the racket do on the ball?
3 J
Explanation / Answer
. Mass (m) = 0.0600 kg . Initial velocity ( v1 ) = 54.0 m/s . Final velocity (v2) = - 38.0 m /s ( since it is inopposite direction ) . (a) Impulse is : . J = m ( v2 - v1 ) = 0.0600 ( - 38.0 - 54.0 ) = - 5.52 N-s In " - x " direction. . (b) Work does on the ball is : . W = change in K.E . = 1/2 m(v2)2 - 1 /2 m (v1)2 . = 0.5 * 0.0600 [(-38.0)2 - (54.0)2 ] . = ---------- J . Solve the above. . Hope this hleps u!Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.