A current I = 16 A isdirected along the positive x -axis and perpendicular to am
ID: 1740848 • Letter: A
Question
A current I = 16 A isdirected along the positive x-axis and perpendicular to amagnetic field. A magnetic force per unit length of 0.11 N/m acts on the conductor in the negativey-direction. Calculate the magnitude and direction of themagnetic field in the region through which the current passes.________T A current I = 16 A isdirected along the positive x-axis and perpendicular to amagnetic field. A magnetic force per unit length of 0.11 N/m acts on the conductor in the negativey-direction. Calculate the magnitude and direction of themagnetic field in the region through which the current passes.
________T
Explanation / Answer
Given that the current in the wire is I = 16 A (i) The magnetic force per unit length is F /L = 0.11 N/m (-j) ----------------------------------------------------------------------- since the force is perpendecular to the both current and themagnetic field then F /L = I*B B= ( F /L) *(1 / I) = ------------- T Fromthe right hand rule the direction of magnetic field is+ ve Z direction.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.