How do you figure this question: The speed of a 2 kg object changes form 30 m/s
ID: 1741202 • Letter: H
Question
How do you figure this question: The speed of a 2 kg object changes form 30 m/s to 40 m/sduring a 5 second interval. During this time interval, the velocityof the object changes it's direction by 90 degrees. What is themagnitude of the average total force acting on the object duringthis time interval? Thanks! How do you figure this question: The speed of a 2 kg object changes form 30 m/s to 40 m/sduring a 5 second interval. During this time interval, the velocityof the object changes it's direction by 90 degrees. What is themagnitude of the average total force acting on the object duringthis time interval? Thanks!Explanation / Answer
mass m = 2 kg time t = 5 s initial velocity u = 30 i final velocity v = 40 j change in velocity dv = v - u = 40 j - 30 i magnitude of change invelocity = [ 40 ^ 2 +( -30 ) ^ 2 ] = 50 m / s So, accleration a = dv / t = 10 m / s^ 2 the magnitude of the average total force acting on theobject during this time interval is F = m a = 20 N time t = 5 s accleration a = dv / t =Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.