A tennis player swings her 920 g racket with a speed of9.5 m/s. She hits a 56 g
ID: 1741323 • Letter: A
Question
A tennis player swings her 920 g racket with a speed of9.5 m/s. She hits a 56 g tennis ball that was approaching her at aspeed of 20.5 m/s. The ball rebounds at 42 m/s.How fast is her racket moving immediately after the impact? You canignore the interaction of the racket with her hand for the briefduration of the collision.
If the tennis ball and racket are in contactfor 9.66 ms, what is the average force that the racket exerts onthe ball? How does this compare to the gravitational force on theball?
Explanation / Answer
Given that the massof the racket is M = 920 g = 0.920 kg Intiial speedof the racket is U1 = 9.5 m/s Themass of the ball is m = 56g = 0.056kg Intiialspeed is U2 = - 20.5 m/s The finalvelocity is V2 = 42 m/s ----------------------------------------------------------------------------- From the conservation of momentum M*U1 + m*U2 = M*V1 + m*V2 V1 = ( M*U1 + m*U2 - m*V2 ) /M = ----------- m/s Theforce is F = ma =m ( V2 - U2 ) / t =-------- N The gravitational force on theball is Fg = mg =--------- N then F / Fg = ---------Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.