A doubly-ionized lithium ion (m = 7u, 1u=1.66 x10 -27 kg) is accelerated from re
ID: 1741871 • Letter: A
Question
A doubly-ionized lithium ion (m = 7u, 1u=1.66 x10-27 kg) is accelerated from rest through a uniformelectric field. The ion travels 0.500m in the field and emergesfrom the field with a speed of 8.60x105 m/s. a) Calculate the ion's kinetic energy in electron-Volts. b) What is the change in the electric potential experienced bythe ion? c) How long did this acceleration process take place? d) What was the strength of the electric field? A doubly-ionized lithium ion (m = 7u, 1u=1.66 x10-27 kg) is accelerated from rest through a uniformelectric field. The ion travels 0.500m in the field and emergesfrom the field with a speed of 8.60x105 m/s. a) Calculate the ion's kinetic energy in electron-Volts. b) What is the change in the electric potential experienced bythe ion? c) How long did this acceleration process take place? d) What was the strength of the electric field?Explanation / Answer
a) Formula for the calculating the value of the ion's kineticenergy is K = (1/2)mv2 = (1/2)(7)(1.66 x 10-27 kg)(8.60x105m/s)2 = 429.7*10-17J Since we have 1eV =1.6*10-19J Then K = (429.7*10-17) /(1.6*10-19) = 268.6*102 eV b) We know that K = qV = (+2e)(V) V = K / (2e) = (429.7*10-17J) /[2(1.6*10-19C)] d) Electric field strength is E = V / d Here V is substituted here which is calculated from thepart (b) d =0.500m c) Given that intial speed (u) of the ion = 0 Now we know that formula v = u + at =0+at = at = (Eq / m)t = (2eE / m)t t = (mv) / (2eE) Here m = 7(1.66 x 10-27 kg) v =8.60x105 m/s e= 1.6*10-19C E issubstituted here which is calculated from the part(d) = 429.7*10-17J Since we have 1eV =1.6*10-19J Then K = (429.7*10-17) /(1.6*10-19) = 268.6*102 eV b) We know that K = qV = (+2e)(V) V = K / (2e) = (429.7*10-17J) /[2(1.6*10-19C)] d) Electric field strength is E = V / d Here V is substituted here which is calculated from thepart (b) d =0.500m c) Given that intial speed (u) of the ion = 0 Now we know that formula v = u + at =0+at = at = (Eq / m)t = (2eE / m)t t = (mv) / (2eE) Here m = 7(1.66 x 10-27 kg) v =8.60x105 m/s e= 1.6*10-19C E issubstituted here which is calculated from the part(d)Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.