A 2 kg object moves in a circle of radius 4 m at aconstant speed of 3 m/s. A net
ID: 1742472 • Letter: A
Question
A 2 kg object moves in a circle of radius 4 m at aconstant speed of 3 m/s. A net force of 4.5 N acts on the object. What is the magnitude of theangular momentum L of the object with respect to an axisperpendicular to the circle and through its center?1. L = 18 N m/kg 2. L = 12 m2/s 3. L = 13.5 kg m2/s2 4. L = 24 kg m2/s2 5. L = 9 N m/kg
A 2 kg object moves in a circle of radius 4 m at aconstant speed of 3 m/s. A net force of 4.5 N acts on the object. What is the magnitude of theangular momentum L of the object with respect to an axisperpendicular to the circle and through its center?
1. L = 18 N m/kg 2. L = 12 m2/s 3. L = 13.5 kg m2/s2 4. L = 24 kg m2/s2 5. L = 9 N m/kg
Explanation / Answer
Hi, Angular momentum L = mvr = (2kg)(3m/s)(4m) = 24 kgm2/s Hope this helps you
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.