A 2.00-kg projectile is fired vertically upward with aninitial velocity of 98.0m
ID: 1742586 • Letter: A
Question
A 2.00-kg projectile is fired vertically upward with aninitial velocity of 98.0m/s. Find it's kinetic energy, it'spotential energy, and the sum of it's kinetic and potentialenergies at each of the following times: a. the instant of it being fired. b. t = 1.00 s c. t = 2.00 s d. t = 5.00 s e. t = 10.00 s f. t = 12.00 s g. t = 15.00 s h. t = 20.00 s A 2.00-kg projectile is fired vertically upward with aninitial velocity of 98.0m/s. Find it's kinetic energy, it'spotential energy, and the sum of it's kinetic and potentialenergies at each of the following times: a. the instant of it being fired. b. t = 1.00 s c. t = 2.00 s d. t = 5.00 s e. t = 10.00 s f. t = 12.00 s g. t = 15.00 s h. t = 20.00 sExplanation / Answer
a. KE=1/2*mv2=1/2*2*982=9604J PE=0 TE=PE+KE=0+9604=9604J b. At t=1s its velocity as v=u-gt v=98-9.8*1 v=88.2m/s KE=1/2*2*88.22=7779.24J PE=9604-7779.24=1824.76J Similarly for others. e. At t=10s v=0 KE=0 PE=9604-0=9604J That means this is the maximum height possible. From this point the initial velocity u=0 and we have g. t=12s v=u+gt v=9.8*2=19.6m/s KE=1/2*2*19.62 h=t=5s v=9.8*5=49m/s KE=1/2*2*19.62 Hence we get by it. h=t=5s v=9.8*5=49m/s KE=1/2*2*19.62 Hence we get by it.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.