A 48.5-cm diameter disk rotateswith a constant angular acceleration of 2.4 rad/s
ID: 1742978 • Letter: A
Question
A 48.5-cm diameter disk rotateswith a constant angular acceleration of 2.4 rad/s2. It starts from restat t = 0, and a line drawn from the center ofthe disk to a point P on the rim of the diskmakes an angle of 57.3° with the positive x-axisat this time. (a) Find the angular speed of the wheel at t =2.30 s.rad/s
(b) Find the linear velocity and tangential acceleration of Pat t = 2.30 s.
linear velocity m/s tangential acceleration m/s2
c) Find the position of P (in degrees, with respect to the positivex-axis) at t = 2.30s.
° (a) Find the angular speed of the wheel at t =2.30 s.
rad/s
(b) Find the linear velocity and tangential acceleration of Pat t = 2.30 s.
linear velocity m/s tangential acceleration m/s2
c) Find the position of P (in degrees, with respect to the positivex-axis) at t = 2.30s.
° linear velocity m/s tangential acceleration m/s2
Explanation / Answer
diameter = 48.5 cm, radius r = 24.25 cm = 0.2425 m, constantangular acceleration = 2.40 rad /s2, initial angular velocity = 0, initial position of P =o = 57.3o = 1 rad At t = 2.30 s, A) the angular speed of the wheel = t = 5.52rad/s B) the linear velocity of P: v = r = (5.52)(0.2425) = 1.34m/s tangential acceleration of P: at = r = 0.582m/s2 C) = o + t2/2 = ______ rad= ______o(It appears as ______o - 360 =final answer is degrees)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.