A spring has a force law of F=-200x-75x^3. Calculate the work done to compress t
ID: 1743010 • Letter: A
Question
A spring has a force law of F=-200x-75x^3.Calculate the work done to compress the spring by 1.5 cm fromequilibrium. Calculate the work done to stretch the springby 0.75 cm from equilibrium. I know that I have to integrate it but I am not sure if thereis something else that I have to do? A spring has a force law of F=-200x-75x^3.
Calculate the work done to compress the spring by 1.5 cm fromequilibrium. Calculate the work done to stretch the springby 0.75 cm from equilibrium. I know that I have to integrate it but I am not sure if thereis something else that I have to do?
Explanation / Answer
Given F=-200x-75x^3 (a). work done to compress the spring by 1.5 cm fromequilibrium W = integral F dx = -200 ( x ^ 2 / 2 ) -75 ( x ^ 4 / 4 ) = -100 x ^2 - 18.75 x ^ 4 substtue x = 1.5 cm = 0.015 m we get , W = -0.0225 - 9.492 * 10 ^ -7 (b). the work done to stretch the spring by 0.75 cmfrom equilibrium is W ' = integral F dx = -200 ( x ^ 2 / 2 ) -75 ( x ^ 4 / 4 ) = -100 x ^2 - 18.75 x ^ 4 substtue x = 0.75 cm = 75 * 10 ^ -4 m we getanswer = -200 ( x ^ 2 / 2 ) -75 ( x ^ 4 / 4 ) = -100 x ^2 - 18.75 x ^ 4 substtue x = 0.75 cm = 75 * 10 ^ -4 m we getanswerRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.