A spring (k = 190 N/m) is fixed at the top of a frictionless plane inclined at a
ID: 1418208 • Letter: A
Question
A spring (k = 190 N/m) is fixed at the top of a frictionless plane inclined at angle theta = 32 degree. A 1.6 kg block is projected up the plane, from an initial position that is distance d = 0.50 m from the end of the relaxed spring, with an initial kinetic energy of 31 J. (a) What is the kinetic energy of the block at the instant it has compressed the spring 0.10 m? (b) With what kinetic energy must the block be projected up the plane if it is to stop momentarily when it has compressed the spring by 0.30 m?Explanation / Answer
(a).
conservation of energy,
E = 0
Eo - Ek - m g (d + x) sin - ½ k (x)² = 0
31 - Ek - (1.6)(9.8)(0.5 + 0.1) sin 32° - ½ (190)(0.1)² = 0
Ek = 25.07 J
(b).
E = 0
Eo' - m g (d + x') sin - ½ k (x')² = 0
Eo' - (1.6)(9.8)(0.5 + 0.3) sin 32° - ½ (190)(0.3)² = 0
Eo' = 15.07 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.