A sled loaded with bricks has a total mass of 18kg and ispulled at constant spee
ID: 1743744 • Letter: A
Question
A sled loaded with bricks has a total mass of 18kg and ispulled at constant speed by a rope. The rope is inclined at 20degrees above the horizontal, and the sled moves a distance of 20mon a horizontal surface. The coeffiicient of kinetic frictionbetween the sled and the surface is .500. a.)What is the tension of the rope. b.)How much work is done on the sled by the rope? c.)What is the energy lost due to friction? Please show all work for full points A sled loaded with bricks has a total mass of 18kg and ispulled at constant speed by a rope. The rope is inclined at 20degrees above the horizontal, and the sled moves a distance of 20mon a horizontal surface. The coeffiicient of kinetic frictionbetween the sled and the surface is .500. a.)What is the tension of the rope. b.)How much work is done on the sled by the rope? c.)What is the energy lost due to friction? Please show all work for full pointsExplanation / Answer
Given that the mass of the crate is m = 18 kg Angleof inclination is = 200 The coefficent of kinetic friction is = 0.500 Horizontal distance travelled is d = 20 m -------------------------------------------------------------------- since the body is moving with the constantvelocity then the accelaration is a = 0 Apply Newtons law for the mass along the inclineplane F - mg sin - f = ma F - mg sin - f = 0 F - mg sin- mg cos = 0 F = mg sin + mg cos =mg ( sin + cos ) = ---------- N This is thetention in the rope The work doneby the force is W = F*d =--------- J The workdone by the friction is Wf = - mg cos*d = ---------- J This isthe loss of energy due to friction . Angleof inclination is = 200 The coefficent of kinetic friction is = 0.500 Horizontal distance travelled is d = 20 m -------------------------------------------------------------------- since the body is moving with the constantvelocity then the accelaration is a = 0 Apply Newtons law for the mass along the inclineplane F - mg sin - f = ma F - mg sin - f = 0 F - mg sin- mg cos = 0 F = mg sin + mg cos =mg ( sin + cos ) = ---------- N This is thetention in the rope The work doneby the force is W = F*d =--------- J The workdone by the friction is Wf = - mg cos*d = ---------- J This isthe loss of energy due to friction . since the body is moving with the constantvelocity then the accelaration is a = 0 Apply Newtons law for the mass along the inclineplane F - mg sin - f = ma F - mg sin - f = 0 F - mg sin- mg cos = 0 F = mg sin + mg cos =mg ( sin + cos ) = ---------- N This is thetention in the rope The work doneby the force is W = F*d =--------- J The workdone by the friction is Wf = - mg cos*d = ---------- J This isthe loss of energy due to friction .Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.