A bald eagle with a mass of 45 kg lands on a tree branch0.9 m from the point whe
ID: 1745068 • Letter: A
Question
A bald eagle with a mass of 45 kg lands on a tree branch0.9 m from the point where it attaches to the tree. Calculate themagnitude of the torque generated by the weight of the eagle aboutthe end of the tree branch. If a second eagle lands on the branch in the previous problemat a distance of 1.1 m fro mthe first eagle and increases the totaltorque on the branch to 800 N, what is the mass of the secondeagle? A bald eagle with a mass of 45 kg lands on a tree branch0.9 m from the point where it attaches to the tree. Calculate themagnitude of the torque generated by the weight of the eagle aboutthe end of the tree branch. If a second eagle lands on the branch in the previous problemat a distance of 1.1 m fro mthe first eagle and increases the totaltorque on the branch to 800 N, what is the mass of the secondeagle?Explanation / Answer
(a) We know that torque = Force x perpendicular distance = m g r = 45 * 9.8 * 0.9 = 396.9 N - m (b) 1 = m1 g r1 2 = m2 g r2 Given 1 +2 = 800 N = g ( m r1 + m2 r2) ( m1 r1 + m2 r2) = 800 /9.8 = 81.632 m2 r2 = 81.632 - m1r1 = 81.632 - (45 *0.9) = 41.133 hence mass of second Eagle is : m2 = 41.133 / 1.1 = 37.39 kg Hope this helps u!Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.