A baker bakes fresh apple pies at the beginning of everyday. At the end of the d
ID: 357791 • Letter: A
Question
A baker bakes fresh apple pies at the beginning of everyday. At the end of the day, unsold pies are reduced in price by 70% and always sell out for this lower price instantly (discounted products are sold at a loss). If demand for pies is normal with a mean of 200 pies and standard deviation of 25 pies, find the price a fresh pie sells for. Assume a service level of 95% and that the baker purchases ingredients for $2 per pie (assume labour cost is zero).
Round your final answer only. Round your final answer to 2 decimal places.
The average daily demand of a bottle of paint thinner at a hardware store has a standard deviation of 5 units. If lead time is 2 days, and re-order point with 90% service value is 39, what is the average daily demand?
Round all your numbers except your final answer to 2 decimal places. Round your final answer to the nearest integer.
Explanation / Answer
Let the price at which fresh pie sells for = P
Cost of buying ingredient = C =$2 per pie
Salvage value of unsold pie ( discounted by 70% ) = 0.30.P
Cost of underage =Cu = P – C
Cost of overage = CO =C – 0.3.P
Critical ratio = Cu/ Cu + Co = ( P – C ) / ( P – C + C – 0.3.P) = ( P – C ) /0.7P
Critical ratio is the probabilityof optimum order quantity or in stock probability
The ins tock probability here is = 95% = 0.95
Therefore , ( P -C) / 0.7.P = 0.95
Or, P – C = 0.665.P
Or, 0.335.P = C
Or, 0.335 = $2
Or, P = $2/0.335
Or, P = 5.97
PRICE AT WHICH FRESH PIE SELLS AT = $5.97
Z value for 90 % service level = NORMSINV ( 0.90 ) = 1.2815
Standard deviation of average daily demand = 5 units
Lead time = 2 days
Therefore , Standard deviation of average demand during lead time = 5 x Square root ( 2 ) = 5 x 1.414 = 7.07 ( 7 rounded to nearest whole number )
Safety stock = Z value x Standard deviation of average demand during lead time = 1.2815 x 7.07 =9.06
Reorder point = Daily demand x Lead time ( days ) + safety stock
Or, 39 = Average daily demand x 2 + 7
Or, 2 x average daily demand = 32
Or, Average daily demand = 32/2 = 16
AVERAGE DAILY DEMAND = 16 UNITS
PRICE AT WHICH FRESH PIE SELLS AT = $5.97
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.