A train moving with a speed of 54 m/spasses through a railway station at time t
ID: 1745996 • Letter: A
Question
A train moving with a speed of 54 m/spasses through a railway station at time t = t' =0. Fifteen seconds later a firecracker explodes on the track2.3 km away from the train station in thedirection of that the train is moving. Find the coordinates of thisevent in both the station frame (consider this to be Home Frame)and the train frame. Assume that the train's direction of motionrelative to the station defines the x direction in bothframes.station frame
x = 1 m
y = 2 m
z = 3 m
train frame
x' = 4 m
y' = 5 m
z' = 6 m
Explanation / Answer
In the station frame x = 2.3km y= 0km z= 0km In the train frame x1 = 2.3km -(0.054km/s)(15s) = 1.49km y1 = 0km z1=0km In the train frame x1 = 2.3km -(0.054km/s)(15s) = 1.49km y1 = 0km z1=0kmRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.