A simple pendulum has a mass of 0.25 kg and a length of 1.0 m.It is displaced th
ID: 1746977 • Letter: A
Question
A simple pendulum has a mass of 0.25 kg and a length of 1.0 m.It is displaced through an angle of 30° and then released.After a time, the maximum angle of swing is only 10°. How muchenergy has been lost to friction?
Answer Choices
a.
0.29 J
b.
0.65 J
c.
0.80 J
d.
1.0 J
A simple pendulum has a mass of 0.25 kg and a length of 1.0 m.It is displaced through an angle of 30° and then released.After a time, the maximum angle of swing is only 10°. How muchenergy has been lost to friction?
Answer Choices
a.
0.29 J
b.
0.65 J
c.
0.80 J
d.
1.0 J
i put c and i was wrong helpExplanation / Answer
InitialPE=mgh=0.25*g*l(1-cos)=0.25*9.8*1(1-cos30)=0.328238J Final PE=0.25*9.8*1(1-cos10)=0.03722J PE=PEinitial-PEfinal=0.328238-0.3722=0.291016JRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.