A simple harmonic transverse wave is propagating along a string toward the right
ID: 1417359 • Letter: A
Question
A simple harmonic transverse wave is propagating along a string toward the right (or +x direction). The figure shows a plot of the displacement as a function of position at time t = 0. The string tension is F = 6.5 N and its mass per unit length is mu = 3.60 times 10^-2 kg/. Calculate the amplitude of the oscillation. what is the wavelength? what is the wave speed? 1.34times10^3 cm/s what is the period? what is the maximum speed of a particle in the string? 1.36 m/s what is the average power transmitted by this wave? 0.48 wExplanation / Answer
a) amplitude = 0.82 cm
b) wavelength = 53 cm
c) period = 53/1340
= 0.0395 sec
d) maximum speed of particle = 13.40 m/sec
e) average power transmitted = F * v
= 6.5 * 13.40 = 87.1 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.