A spherical helium-filled balloon has a radius of 1.10 m. air= 1.29 kg/m³, He =0
ID: 1747693 • Letter: A
Question
A spherical helium-filled balloon has a radius of 1.10 m. air= 1.29 kg/m³, He =0.18 kg/m³ Mass of the balloonrubber is 1.20 kg, mass of the payload is 3.52 kg. Calculate thebuoyant force on a balloon, and magnitude of an acceleration. Please give step by step instructions with solution for MAXpoints
A spherical helium-filled balloon has a radius of 1.10 m. air= 1.29 kg/m³, He =0.18 kg/m³ Mass of the balloonrubber is 1.20 kg, mass of the payload is 3.52 kg. Calculate thebuoyant force on a balloon, and magnitude of an acceleration. Please give step by step instructions with solution for MAXpoints
Explanation / Answer
Fnet=Fb-(HeV+1.2+3.52)g airVg-(HeV+1.2+3.52)g=(HeV+1.2+3.52)a The buoyant forceFb=airVg=1.29**1.12*9.8=48.056N 48.056-(0.18**1.12+1.2+3.52)*9.8=(0.18**1.12+1.2+3.52)a a=-4.90516368/5.404238 a=-0.9076511584m/s2 Hence we get by it.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.