A spherical helium-filled balloon has a radius of 1.10 m.air = 1.29 kg/m³, He =0
ID: 1748874 • Letter: A
Question
A spherical helium-filled balloon has a radius of 1.10 m.air = 1.29 kg/m³, He =0.18 kg/m³ Mass of theballoon rubber is 1.20 kg, mass of the payload is 3.52 kg.Calculate the buoyant force on a balloon, and magnitude of anacceleration. Please give step by step instructions with solution A spherical helium-filled balloon has a radius of 1.10 m.air = 1.29 kg/m³, He =0.18 kg/m³ Mass of theballoon rubber is 1.20 kg, mass of the payload is 3.52 kg.Calculate the buoyant force on a balloon, and magnitude of anacceleration. Please give step by step instructions with solutionExplanation / Answer
R= 1.10 m.air = 1.29 kg/m³,
He =0.18 kg/m³
mb= 1.20 kg,
mpl=3.52 kg.
a)Buoyant force Fb= ?
Only the volume of the balloon or displaced volume of air isresponsible for the buoyant force Fb
V=(4/3)R3
Fb = g(air - He)V
Fb =(4/3) g(air -He )R3
b)Acceleration a=?
a= F/mi
a=(Fb - gmi )//mi
a= (Fb - g(mb + mpl)/(mb + mpl )
a= Fb/(mb + mpl) - g
Just plug and play
Please let me know if you have any questions
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.