A Young\'s double slit apparatus had the slit separation of.12mm and the distanc
ID: 1747898 • Letter: A
Question
A Young's double slit apparatus had the slit separation of.12mm and the distance between the slits and the viewing screen is55cm. A) if monochromatic light of wavelenght = 550x10^-9 mpasses through the slits, calculate the distance between thecentral (bright) fringe and the adjacent bright fringe. B) Now imagine that you are using X-rays, = 1x10^-9instead of need to be in order to have the distance between tesefirst two bright fringes be 1cm? A Young's double slit apparatus had the slit separation of.12mm and the distance between the slits and the viewing screen is55cm. A) if monochromatic light of wavelenght = 550x10^-9 mpasses through the slits, calculate the distance between thecentral (bright) fringe and the adjacent bright fringe. B) Now imagine that you are using X-rays, = 1x10^-9instead of need to be in order to have the distance between tesefirst two bright fringes be 1cm?Explanation / Answer
slit separation d = 0 .12mm = 0.12 * 10 ^ -3 mthe distance between the slits and the viewing screen D = 55cm. = 0.55 m monochromatic light of wavelenght = 550x10^-9m the distance between the central (bright) fringe and theadjacent bright fringe = D / d = 2.52 * 10 ^ -3 m = 2.52 mm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.