A Young\'s Double Slit type experiment has the slits separated by d= 0.18 mm. Co
ID: 2246106 • Letter: A
Question
A Young's Double Slit type experiment has the slits separated by d= 0.18 mm. Coherent, monochromatic light, wavelength = 480 nm, illuminates the slits casting an interference pattern on a screen that is located, L= 3.4 meters away.
a) What is the spatial location on the screen of the 1st order bright fringe?
B) What is the spatial location on the screen of the 1st order dark fringe?
C) What is the spatial width on the screen of the 0th order, central maximum?
Explanation / Answer
d = 0.18*10^-3 m
lamda = 480*10^-9 m
L = 3.4 m
A)
ym= m*Lamda*L/d
y1 = 1*480*10^-9*3.4/0.18*10^-3
= 9.066*10^-3 m
= 9.066 mm
B)
Y1(dark) = Y1(bright)/2
= 4.53 mm
C)
zero
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.