A skier of mass 50 kg starts fromrest at a height H 0 = 26 m above the end of a
ID: 1748014 • Letter: A
Question
A skier of mass 50 kg starts fromrest at a height H0 = 26 m above the end of a ski-jump ramp as shownbelow. As the skier leaves the ramp (at the height indicated by thedashed line), her velocity makes an angle of 28° with thehorizontal. Neglect the effect of air resistance and assume thereis no friction between the skis and the snow.Determine the speed of the skier when she is at the maximumheight after leaving the jump A skier of mass 50 kg starts fromrest at a height H0 = 26 m above the end of a ski-jump ramp as shownbelow. As the skier leaves the ramp (at the height indicated by thedashed line), her velocity makes an angle of 28° with thehorizontal. Neglect the effect of air resistance and assume thereis no friction between the skis and the snow.
Determine the speed of the skier when she is at the maximumheight after leaving the jump
Explanation / Answer
This is what i got... PE= mgh 50*9.8*26= 1274 KE = 1/2mv2 KE=PE <conservation of energy> 1274 = .5*50*v2 50.96 = v2 ±7.1386 = v we can ignore the negative answer for thisproblem 7.1386 = v this velocity is to the horizontal since novelocity will be lost going from a downward direction to a perfecthorizontal direction. after leaving the ramp this velocity gets split into 2directions up and across. 7.1386*sin(28) = 3.35m/s2 in the up direction<not needed in this problem but still nice to know> 7.1386*cos(28) = 6.3m/s2 going across <this isthe answer, atleast i believe so> since no friction is being accounted for the angle is lessthan 45 degrees and gravity doesn't effect horizontal motion thissounds right. Hope this helps ±7.1386 = v we can ignore the negative answer for thisproblem 7.1386 = v this velocity is to the horizontal since novelocity will be lost going from a downward direction to a perfecthorizontal direction. after leaving the ramp this velocity gets split into 2directions up and across. 7.1386*sin(28) = 3.35m/s2 in the up direction<not needed in this problem but still nice to know> 7.1386*cos(28) = 6.3m/s2 going across <this isthe answer, atleast i believe so> since no friction is being accounted for the angle is lessthan 45 degrees and gravity doesn't effect horizontal motion thissounds right. Hope this helpsRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.