Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A skier of mass 113 kg travels down africtionless ski trail. (a) If the top of t

ID: 1763954 • Letter: A

Question

A skier of mass 113 kg travels down africtionless ski trail. (a) If the top of the trail is a height218 m above the bottom, what is the workdone by gravity on the skier?
1 J

(b) Find the velocity of the skier when he reaches the bottom ofthe ski trail. Assume he starts from rest.
2 m/s

Many thanks in advance!
(a) If the top of the trail is a height218 m above the bottom, what is the workdone by gravity on the skier?
1 J

(b) Find the velocity of the skier when he reaches the bottom ofthe ski trail. Assume he starts from rest.
2 m/s

Many thanks in advance!

Explanation / Answer

for part a: find the force of gravity F = mg = (113)(9.8) = 1107.4 now find work W = Fd = (1107.4)(218) = 241413.2 J for part b: use conservation of energy, that is, the energy at top of hillequals energy at bottom. at top he has potential energy and at thbottom he has kinetic energy we use K for kinetic energy which is K =(1/2)mv2 and U for potential energy which is U = mgh U = K                  mgh = (1/2)mv2 (113)(9.8)(218) = (1/2)(113)v2                     v2 = 4272.8                       v = 65.37 m/s                     v2 = 4272.8                       v = 65.37 m/s
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote