a 500 turn loop that is 15 cm in diameter is initially alignedso that its axis i
ID: 1748721 • Letter: A
Question
a 500 turn loop that is 15 cm in diameter is initially alignedso that its axis is parallel to the Earth's magnetic field. In 2.77ms the coil is flipped so that its axis is perpendicular to theEarth's field. If a voltage of 0.166 V is induced in the coil,calculate the value of the Earth's magnetic field. Answer with all provided values. Not a text question. Not easyto solve. a 500 turn loop that is 15 cm in diameter is initially alignedso that its axis is parallel to the Earth's magnetic field. In 2.77ms the coil is flipped so that its axis is perpendicular to theEarth's field. If a voltage of 0.166 V is induced in the coil,calculate the value of the Earth's magnetic field. Answer with all provided values. Not a text question. Not easyto solve.Explanation / Answer
No.of truns N = 500 daimeter d = 15 cm radius R = d / 2 = 7.5 cm = 0.075 m Time interval dt = 2.77 * 10 ^ -3 s Induced emf E = 0.166 V we know E = NA dB / dt where dB = change in magnetic field =B So, E = NAB / dt from this earth magnetic field B = E dt / NA where A = area of cross section = R ^ 2 = 17.67 * 10 ^ -3 m ^ 2 substitue values we get B = 52 * 10 ^ -6 TRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.