Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

What is the frequency heard by a stationaryobserver when a train approaches with

ID: 1749067 • Letter: W

Question

What is the frequency heard by a stationaryobserver when a train approaches with a speed of 31 m/s. Thefrequency of the train horn is 353 Hz and the speed of sound is 343m/s.
A wave whose wavelength is 0.495 m is travelingdown a 525 m long wire whose total mass is 24.2 kg. The wire isunder a tension of 1956 N. (a) Determine the velocity of the waveon the wire. (b) Determine the frequency of this wave.
Please answer these questions with work for maximum karmaasap. thank you. What is the frequency heard by a stationaryobserver when a train approaches with a speed of 31 m/s. Thefrequency of the train horn is 353 Hz and the speed of sound is 343m/s. A wave whose wavelength is 0.495 m is travelingdown a 525 m long wire whose total mass is 24.2 kg. The wire isunder a tension of 1956 N. (a) Determine the velocity of the waveon the wire. (b) Determine the frequency of this wave.

Explanation / Answer

(a) given , observer is rest = vo = 0                 sorce speed (train )vs = 31m/s               frequency of train horn n= 353Hz      speed of sound = v = 343m/s from the doppler effect when source is at rest andfrequency heard by observer is given by following eq          n1= n * v/v-vs                = 353 * 343/343-31 = 353* 343/312                = 388Hz (b) length of wire = L = 525m    total mass = m = 24.2kg tenstion of wire = T = 1956N wavelength = = 0.495m    veleocity of wave on the wire = v =T/ where is liner mass density which gives = m/L =24.2/525 = 0.046kg/m                   then v = 1956/0.046 = 206.2m/s frequency of wire = n = 1/2L*T/                      plug values and caliculate we wil get frequency of this wave.                             = 1/2*525 * 206.2 = 19.63*10-6 Hz                = 353 * 343/343-31 = 353* 343/312                = 388Hz (b) length of wire = L = 525m    total mass = m = 24.2kg tenstion of wire = T = 1956N wavelength = = 0.495m    veleocity of wave on the wire = v =T/ where is liner mass density which gives = m/L =24.2/525 = 0.046kg/m                   then v = 1956/0.046 = 206.2m/s frequency of wire = n = 1/2L*T/                      plug values and caliculate we wil get frequency of this wave.                             = 1/2*525 * 206.2 = 19.63*10-6 Hz                   
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote