What is the freezing point of automobile radiator fluid prepared by mixing equal
ID: 945170 • Letter: W
Question
What is the freezing point of automobile radiator fluid prepared by mixing equal volumes of ethylene glycol and water at a temperature where the density of ethylene glycol is 1.114 g/mL an the density of water is 1 g/mL. When 20.0 grams of an unknown non electrolyte compound are dissolved in 500.0 grams of benzene, the freezing point of the resulting solution is 3.77 degreeC. The freezing point of pure benzene is 5.444 degreeC and the K, for benzene is 5.12 degreeC/m. What is the molar mass of the unknown compound? A 1.60-e sample of a mixture of naphthalene (C_10H_8) and anthracene (Cl_4H_10) is dissolved in 20.0 g benzene (C_6H_6). The freezing point of the solution is found to be 2.81 degreeC. What is the composition as mass percent of the sample mixture?Explanation / Answer
Solution :-
Q8) Given data
Lets assume we have 100 ml water and 100 ml wthylene glycol
Then mass of water = 100 g and mass of ethylene glycol = 100 ml * 1.114 g per ml = 111.4 g
Lets calculate the moles of ethylene glycol
Moles = mass/ molar mass
= 111.4 g / 62.07 g per mol
= 1.795 mol
Now lets calculate the molality of the solution
Molality = moles / kg solvent
=1.795 mol /0.100 kg
= 17.95 m
Now lets calculate the change in freezing point
Delta Tf = Kf* m
Delta Tf = 1.86 C per m * 17.95 m
= 33.4 C
Freezing point of solution = freezing point of solvent - delta Tf
= 0 C – 33.4 C
= -33.4 C
Q9) Lets first calculate the molality of the solution
Change in freezing point = 5.444 C – 3.77 C = 1.674 C
Delta Tf = Kf* m
Delta Tf / Kf = m
1.674 C / 5.12 C per m = m
0.327 m = m
Now lets calculate the moles of the solute
Moles = molality * kg solvent
= 0.327 *0.500 kg
= 0.1635 moles
Now lets calculate the molar mass of the solute
Molar mass = mass / moles
= 20 g / 0.1635 mol
= 122.3 g per mol
So the molar mass of solute = 122.3 g /mol
Q10) lets first calculate the molality of the solution
Change in freezing point = 5.455 C – 2.81 C = 2.645 C
Delta Tf = Kf * m
2.645 C = 5.065 c per m * m
2.645 C / 5.065 c per m = m
0.5222 m = m
Now lets calculate the total moles of the solute
Moles = moality * kg solvent
= 0.5222 mol per kg * 0.020 kg
= 0.010444 mol solute
Now lets assume moles of naphthalene = x
Then moles of anthracene = (1-x)
Total mass = 1.60 g
Now l;ets find the mass of the each solute
(Moles of naphthalene * molar mass )+(moles of anthracene* molar mass ) = 1.60 g
(x*128.17 g)+((0.010444-x)*178.23 g) = 1.60 g
Solving for x we get x= 0.0052
So moles of naphthalene = 0.0052 mol
So mass of napthelene = 0.0052 mol * 128.17 g per mol = 0.666 g
Mass of anthracene = 1.60 g – 0.666 g = 0.934 g
% of naphthalene = (0.666 g / 1.60 g)*100 % = 41.62 %
% of anthracene = 100 % - 41.62 % = 58.38 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.