Everytime I do this problem I get different answers eachtime. A 55 kg engineer l
ID: 1750280 • Letter: E
Question
Everytime I do this problem I get different answers eachtime. A 55 kg engineer leaves her office on the 33rd floor of askyscraper and takes an elevator to the 59th floor. Later shedescends to the street level. If the engineer takes her office asthe zero for potential energy and if the distance from one floor tothe next is 3.5 m, what is the engineer's potential energy a)in heroffice, b)on the 59th floor, c) at the street. Everytime I do this problem I get different answers eachtime. A 55 kg engineer leaves her office on the 33rd floor of askyscraper and takes an elevator to the 59th floor. Later shedescends to the street level. If the engineer takes her office asthe zero for potential energy and if the distance from one floor tothe next is 3.5 m, what is the engineer's potential energy a)in heroffice, b)on the 59th floor, c) at the street.Explanation / Answer
Potential Energy = U = mgh At her office, since h is taken as zero here, U = 0 On the 59th floor, h = (59-33)*(3.5 m/floor), m = 55 kg, g = 9.8m/s^2 U = 49,049 J On the street, h = -(33 floors)*(3.5 m/floor), m and g are thesame, so U = -62,254.5 J Or at least that's what my calculator gave me :) Hope I helped!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.