A billiard ball is moving in the x-direction at 4.0 m/s andstrikes another billi
ID: 1750383 • Letter: A
Question
A billiard ball is moving in the x-direction at 4.0 m/s andstrikes another billiard ball moving in the y direction at 1.5 m/s.After the collision, the second ball stops. Two balls haveidentical mass. What is the % change in kinetic energy of the system as aresult of the collision? A billiard ball is moving in the x-direction at 4.0 m/s andstrikes another billiard ball moving in the y direction at 1.5 m/s.After the collision, the second ball stops. Two balls haveidentical mass. What is the % change in kinetic energy of the system as aresult of the collision?Explanation / Answer
m1 *u1 + m2*u2 = m1*v1 + m2* v2 Since second ballstops, v2 = 0and mass is same => m *u1 + m*u2 = m*v1 or v1 = u1 + u2 ( Bold face letters are vectors) vector addition is iven by (magnitude) v12 = u12 + u22 + 2* u1 * u2 * cos = anglebetween direction of u1 and u2 = 900 v12 = 4.02 + 1.52 + 2* 4.0 * 1.5 * cos900 = 18.25 m2 Total initialenergy Ki= (1/2) * m *u12 + (1/2)* m *u22 = 0.5 *m * (4.02 + 1.52) = 18.25* 0.5 * m Total finalenergy Kf = (1/2)* m *v12 = 0.5 *m * 18.25 Change in energy% = {( Kf -Ki )/ Ki} *100% = 0 % Total initialenergy Ki= (1/2) * m *u12 + (1/2)* m *u22 = 0.5 *m * (4.02 + 1.52) = 18.25* 0.5 * m Total finalenergy Kf = (1/2)* m *v12 = 0.5 *m * 18.25 Change in energy% = {( Kf -Ki )/ Ki} *100% = 0 %Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.