A 750 kg elevator starts from rest. Itmoves upward for 2.00 s with constantaccel
ID: 1750783 • Letter: A
Question
A 750 kg elevator starts from rest. Itmoves upward for 2.00 s with constantacceleration until it reaches its cruising speed, 1.75 m/s. (a) What is the average power of the elevatormotor during this period?W
(b) How does this power compare with the motor power when theelevator moves at its cruising speed?
Pcruising = W (a) What is the average power of the elevatormotor during this period?
W
(b) How does this power compare with the motor power when theelevator moves at its cruising speed?
Pcruising = W
Explanation / Answer
(a) What is the average power of the elevatormotor during this period?v=1.75 m/s m=750kg t=2s g=9.8 v=1/2at^2 so a=2v/(t^2)+g a=g+2(1.75)/4 =.875m/ss+9.8m/ss F=ma F=750kg*(.875m/ss+9.8m/ss) Power=P=F/t so P=8006W b) at cruising speed a=9.8 so F=750*9.8 P=F/t P=7350W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.