A 75-g bullet is fired from a rifle having a barrel 0.558 m long. Choose the ori
ID: 1916876 • Letter: A
Question
A 75-g bullet is fired from a rifle having a barrel 0.558 m long. Choose the origin to be at the location where the bullet begins to move. Then the force (in newtons) exerted by the expanding gas on the bullet is 14100 + 9700x - 25750x2, where x is in meters. (a) Determine the work done by the gas on the bullet as the bullet travels the length of the barrel. (in kJ) (b) If the barrel is 1.11 m long, how much work is done? kJ (c) How does this value compare with the work calculated in part (a)? percent diffExplanation / Answer
work done=integral of F(x)*dx
here integral=14100*x+4850*x^2-8583.3*x^3+C
where C is a constant
putting the limits from x=0 to x=0.558 m
we get net work done=7886.64 J
b)
if barrel is 1.11 m long,work done=9887.9 J=9.888 kJ
c)
%difference=20.24 %
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.