A refrigerator has a coefficient of performance of 3.00. Theice tray compartment
ID: 1751301 • Letter: A
Question
A refrigerator has a coefficient of performance of 3.00. Theice tray compartment is at -26.0°C, and the roomtemperature is 17.0°C. Therefrigerator can convert 24.0 g of waterat 17.0°C to 24.0 g of ice at -26.0°C eachminute.What input power is required?
A refrigerator has a coefficient of performance of 3.00. Theice tray compartment is at -26.0°C, and the roomtemperature is 17.0°C. Therefrigerator can convert 24.0 g of waterat 17.0°C to 24.0 g of ice at -26.0°C eachminute.
What input power is required?
Explanation / Answer
Given that the mass ofwater is m = 24.0 kg Initial temparatureis T1 = 17.00C final temparature isT2 = -26.00C coefficient ofperformance of 3.00 --------------------------------------------------------------- The energy requiredto change water to ice is dQ = m*Sw*(T1- 0 ) + m*Lice + m*Sice*(00C-T2) =m*Sw*(T1- 0 ) + m*Lice + m*Sice*(00C-T2) where Sw = 4186J/kg.K is the specific heat of water Lice = 334 J/K is the latent heat of fussion of ice Sice =2060 J/kg.K is the specific heat of ice Then the work done is dW = dQ/coefficient of performance =dQ / 3.00 Then the power is P = dW /dt =dW / (60s) = --------- wattRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.