Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An unfingered guitar string is 0.72 mlong and is tuned to play E above middle C

ID: 1751570 • Letter: A

Question

An unfingered guitar string is 0.72 mlong and is tuned to play E above middle C (330 Hz). (a) How far from the end of this string mustthe finger be placed to play G# abovemiddle C (415 Hz)? m
(b) What is the wavelength on the string of this 415 Hz wave?
m
(c) What are the frequency and wavelength of the sound waveproduced in air at 20° C by this fingered string?
Hz
m
(a) How far from the end of this string mustthe finger be placed to play G# abovemiddle C (415 Hz)? m
(b) What is the wavelength on the string of this 415 Hz wave?
m
(c) What are the frequency and wavelength of the sound waveproduced in air at 20° C by this fingered string?
Hz
m

Explanation / Answer

given length of guitar string L =0.72m the wavelength of the fundamental frequency for a string is1 = 2L1 frequency of the string is f = 415 Hz as the speed of the wave on the string does not change           v =f11 =f22                 f12L1 = f22L2                   f1L1 = f2L2 thus we get              330*0.72 = 415*L2           orL2 = 0.572m therefore the fingure must be placed at (0.72-0.572) m fromthe nut of the guitar that is L = 0.148m form the end. b) The string is fixed at both ends and is vibrating in itsfundamental mode. thus the wavlength is = 2L2                                   = 2(0.572m)                                    = 1.144m c) the frequency of sound = frequency of the string                               fs= 415Hz the wavlength is = v/f                            = 343/415                             = 0.826m           orL2 = 0.572m therefore the fingure must be placed at (0.72-0.572) m fromthe nut of the guitar that is L = 0.148m form the end. b) The string is fixed at both ends and is vibrating in itsfundamental mode. thus the wavlength is = 2L2                                   = 2(0.572m)                                    = 1.144m c) the frequency of sound = frequency of the string                               fs= 415Hz the wavlength is = v/f                            = 343/415                             = 0.826m
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote