An uncontrolled 1000kg automobile strikes squarely a motorway crash cushion of t
ID: 2321366 • Letter: A
Question
An uncontrolled 1000kg automobile strikes squarely a motorway crash cushion of the type shown in which the automobile is brought to rest by successively crushing steel barrels. The length of the crash cushion is 6m, and the magnitude F of the force required to crush the barrels as a function of the distance x the automobile has moved into the cushion is given by
If the automobile strikes the crash cushion with a velocity of 100km/h, determine the distance the automobile will move into the cushion before it comes to rest.
Explanation / Answer
The length of the crash cushion is 6m, and the magnitude F of the force required to crush the barrels as a function of the distance x the automobile has moved into the cushion is given by
the distance will be Force = mass * acelaeration
aceleration = 160 kN / 1000 kg = 0.16 m / s^2
aceleration = velocity / time
time = 100 km/hr * ( 1 hour / 60 min ) / 160 = 0.01042 sec
Distance = 100 * ( 1 / 60 ) / 0.01042 = 159.95 meters
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.