Hi, It would be wonderful if someone out there could help me figurethis problem
ID: 1751851 • Letter: H
Question
Hi,It would be wonderful if someone out there could help me figurethis problem out. I figured out part 1 but can not get part2.
You are working as a consultant on a video game designing a bombsite for a World War I airplane. In this game, the plane you areflying is traveling horizontally at 38.6m/s at an altitude of 100 m when it dropsa bomb.
(a) Determine how far horizontally from the target you shouldrelease the bomb. The answer is 174.4 m
(b) What direction is the bomb moving just before it hits thetarget?
2° below thehorizontal. this not the correct answer and I have no ideahow to get it.
Please someone help me understand how to get the correctanswer.
Explanation / Answer
Given that the initialhorizontal velocity is U = 38.6 m/s The initial height is H =100 m ----------------------------------------------------------------- The horizontal distance covered by the bomb is R= horizontal velocity*time of flight = U*2h/g = 38.6m/s*(2*100m / 9.8m/s2) =174.4 m The horizontal velocity after time t is Ux = U =38.6 m/s The verticle velocity after time t is Uy = 0+ gt = g*2h/g (since V = U +at) =2gh =44.27 m/s The angle is =tan-1(Uy/Ux) =48.910Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.