A taut string has a tension of 75 N. Its mass is 15 kg and itslength is 12 m. Co
ID: 1752343 • Letter: A
Question
A taut string has a tension of 75 N. Its mass is 15 kg and itslength is 12 m. Consider the string to be fixed at both ends.
(a) Find the wavespeed, v.
(b) A tuning fork offrequency 225 Hz is momentarily touched to the string, which beginsto vibrate. Find the wavelength and write the wave function,y(x,t), if the amplitude is 7 mm.
(c) Write the wavefunction for the reflected wave. Add the incident and reflectedwave functions to produce a function for the net wave.
(d) Is a standing waveestablished? Explain. What is the transverse displacement at theend of the string, x=L?
Explanation / Answer
A taut string has a tension of 75 N. Its mass is 15 kg and itslength is 12 m. Consider the string to be fixed at both ends.
(a) Find the wavespeed, v.
linear density=m=mass/length=15/12=1.25kg/m
velocity=T/m=75/1.25=7.745m/sec
(b) A tuning fork offrequency 225 Hz is momentarily touched to the string, which beginsto vibrate. Find the wavelength and write the wave function,y(x,t), if the amplitude is 7 mm
wavelength=v/n=7.745/225=3.442cm
y=0.007.sin wt
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.