A target glider, whose mass m2 is 340 g, is at rest on an air track, a distance
ID: 1485472 • Letter: A
Question
A target glider, whose mass m2 is 340 g, is at rest on an air track, a distance d = 53 cm from the end of the track. A projectile glider, whose mass m1 is 570 g, approaches the target glider with velocity v1i = -75 cm/s and collides elastically with it (see the figure). The target glider rebounds elastically from a short spring at the end of the track and meets the projectile glider for a second time. How far from the end of the track does this second collision occur ( cm)?
How long does the target glider take to reach the end of the track?
How much more time elapses before the gliders collide again?
Explanation / Answer
Apply conservation of linera momentum
570*(-75)= 340*(v2)+570*(v1); ----(A)where v1-velocity of mass1
Apply conservation of energy
570*(-75)2/2 = 340*(v2)2/2+570*(v1)2/2----(B)
Solve (A) and (B)
v2=-93.956 cms-1 ;
v1=-18.956 cms-1 ;
After get bounced form the spring, assume m2 has the same speed.
So now v2= +93.956
relative velocity respect to m1 (v)= v2-v1=93.956+18.956=112.912
time taken to m2 to get to the end of the track(t0)= 53/93.956 =0.56 s
displacement of m1 relative to earth(s0)= t0*18.956=10.693 cm
initial distance betwwen m1 and m2(just after the bounce back of m2)= 53-s0=42.3cm
time taken to collide after bounceback of m2(t1)= v/s0 =112.912/42.3 =2.67s
distance from end to the poin of second collision= t1*v2=2.67*93.956=250.86 cm
time elapsed before the second collision=t1+t0= 2.67+0.56 =3.23 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.