A stone is thrown straight up from the ground with an initialspeed of 35.4 m/s.
ID: 1752481 • Letter: A
Question
A stone is thrown straight up from the ground with an initialspeed of 35.4 m/s. At the same instant, a stone is droppedfrom a height of h meters above the ground level. The twostones strike the ground simultaneously. The acceleration of gravity is 9.8 m/s2 . Find the height h. ans. in units m. A stone is thrown straight up from the ground with an initialspeed of 35.4 m/s. At the same instant, a stone is droppedfrom a height of h meters above the ground level. The twostones strike the ground simultaneously. The acceleration of gravity is 9.8 m/s2 . Find the height h. ans. in units m.Explanation / Answer
given the initial velocity of the thrown is U = 35.4 m/s so the time of the flyght is t = 2U/g = 7.2244s as the second ball also took the same time we have h = 1/2gt2 = 255.74 m = 255.74 mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.