A stone with mass m = 1.5 kg is thrownvertically upward into the air with an ini
ID: 1752713 • Letter: A
Question
A stone with mass m = 1.5 kg is thrownvertically upward into the air with an initial kinetic energy of650 J. The drag force acting on the stone throughout itsflight is constant, independent of the velocity of the stone, andhas a magnitude of 2.2 N. What is the maximum heightreached by the stone?i did the calculations and got:3.84×101 m but What is the speed of the stone upon impactwith the ground? A stone with mass m = 1.5 kg is thrownvertically upward into the air with an initial kinetic energy of650 J. The drag force acting on the stone throughout itsflight is constant, independent of the velocity of the stone, andhas a magnitude of 2.2 N. What is the maximum heightreached by the stone?
i did the calculations and got:3.84×101 m but What is the speed of the stone upon impactwith the ground? but What is the speed of the stone upon impactwith the ground?
Explanation / Answer
To find the speed upon impact, you first need the net downwardforce on the stone. The weight is 9.8 * 1.5 = 14.7 N (downward) The subtract 2.2 N to get 12.5 N. This will be negativebecause it's a downward force. Next find the acceleration this force will cause F = ma -12.5 = 1.5 * a a = -8.33 m/s2 Then use an equation of motion to get the final velocity: v2 = v02 + 2a(x) v0 = 0 m/s a = -8.33 m/s2 x = -38.4 m (going down) v2 = 0 + 2 * -8.33 * -38.4 v2 = 639.7 v = 25.3 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.