Starting from rest, a 5.3-kg blockslides 2.20 m down a rough 30.0°incline. The c
ID: 1752733 • Letter: S
Question
Starting from rest, a 5.3-kg blockslides 2.20 m down a rough 30.0°incline. The coefficient of kinetic friction between the block andthe incline is µk = 0.436. (a) Determine the work done by the force ofgravity.1 J
(b) Determine the work done by the friction force between block andincline.
2 J
(c) Determine the work done by the normal force.
3 J
(d) Qualitatively, how would the answers change if a shorter rampat steeper angle were used to span the same vertical height?
4 (a) Determine the work done by the force ofgravity.
1 J
(b) Determine the work done by the friction force between block andincline.
2 J
(c) Determine the work done by the normal force.
3 J
(d) Qualitatively, how would the answers change if a shorter rampat steeper angle were used to span the same vertical height?
4
Explanation / Answer
Given : Mass ( m ) = 5.3 kg g = 9.8 m/s2 Distance ( d ) = 2.20 m Angle ( ) = 30 µk = 0.436. a ) W = k m g d = 0.436 * 5.3 * 9.8 * 2.20 = ---- J b) Work done ( W ) = m g [k cos + sin ] d = ---- J Solve it I hope it helps you Distance ( d ) = 2.20 m Angle ( ) = 30 µk = 0.436. a ) W = k m g d = 0.436 * 5.3 * 9.8 * 2.20 = ---- J b) Work done ( W ) = m g [k cos + sin ] d = ---- J Solve it I hope it helps youRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.