A 7.80-g bullet moving at 610 m/spenetrates a tree trunk to a depth of 6.0 cm. (
ID: 1752765 • Letter: A
Question
A 7.80-g bullet moving at 610 m/spenetrates a tree trunk to a depth of 6.0 cm. (a) Use work and energy considerations to findthe average frictional force that stops the bullet.1 N
(b) Assuming the friction force is constant, determine how muchtime elapses between the moment the bullet enters the tree and themoment it stops moving.
2 (a) Use work and energy considerations to findthe average frictional force that stops the bullet.
1 N
(b) Assuming the friction force is constant, determine how muchtime elapses between the moment the bullet enters the tree and themoment it stops moving.
2
Explanation / Answer
mass of the bullet m = 7.8 g = 7.8 * 10 -3kg initial velocity of the bullet u = 650 m / s final velocity of the bullet v = 0 m / s since lastly it comes to stop From work energy theorem , work done = change in kineticenergy frictional force * displacement = ( 1/ 2) m [ v2 - u 2 ] where displacement = 6 cm = 0.06 m So , frictional force F = - 2.74 * 10 4 N ( b ) . accleration a = F / m from the relation v = u + at we find time t valueRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.